Közép-európai szemmel furcsa bukás Londonban

Közép-európai szemmel furcsa bukás Londonban

Nagy-Britanniában ismét miniszterelnököt cserélnek – ezúttal választás nélkül. Keir Starmer azzal az ígérettel nyerte meg a 2024-es választást, hogy véget vet a konzervatív korszak káoszának, és új fejezetet nyit a brit politikában. Most mégis az ő távozása lett a brit politikai bizonytalanság újabb fejezete. A lemondás mögött a saját pártján belüli elégedetlenség áll: a munkáspárti képviselők egyre kevésbé hittek abban, hogy Starmer képes 2029-ben ismét megnyerni az általános választásokat. Andy Burnham, Manchester korábbi polgármestere már bejelentette indulási szándékát az utódlási versenyben, miközben Nigel Farage előrehozott választást követel. Közép-európai szemszögből nézve a helyzet különösen furcsa: egy olyan politikus bukása, aki épp hogy hatalomra jutott, és aki a stabilitás szimbólumának ígérkezett. A részletekről Kálmán Norbert a Pátria Rádió londoni tudósítóját, Tóth Valit kérdezte.

A teljes beszélgetés itt hallgatható meg.


Fotó: TASR/AP/Thomas Krych

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame