Karol Nawrocki lengyel elnök megfosztotta Volodimir Zelenszkijt Lengyelország legmagasabb állami kitüntetésétől, a Fehér Sas-rendtől, súlyos diplomáciai feszültséget okozva két, egymást eddig legkövetkezetesebben támogató szövetséges között.
A döntés hátterében az áll, hogy Zelenszkij május végén az ukrán hadsereg egyik különleges műveleti egységének az „UPA Hősei" nevet adományozta — az Ukrán Felkelő Hadsereg után, amelyet Lengyelország az 1943–1945-ös volhíniai mészárlások miatt felelőssé tesz több mint százezer lengyel polgár haláláért.
A lépést az ukrán hírszerzés vezetője, Kirilo Budanov Moszkvának tett ajándéknak nevezte, és tiltakozásul maga is visszaadta lengyel kitüntetését. Lech Wałęsa volt lengyel köztársasági elnök szintén bírálta a döntést. Zelenszkij az eredeti programhoz képest nem vesz részt a csütörtöki gdanski konferencián: helyette Julia Szviridenko miniszterelnök vezeti az ukrán küldöttséget.
Az ukrán–lengyel feszültség okairól és következményeiről Zeöld Zsombor lengyelország-szakértőt kérdezte Bábel Ivett a Pátria Rádió Reggeli című műsorában.
A teljes beszélgetést itt lehet meghallgatni